Viski Hakkında

Dünyada Bu Kadar Yaygın Şekilde Viski İçilebilmesinin Nedeni Sir Walter Scott’tır


Sir Walter Scott, tarihin en etkili İskoçlarından biri olarak kabul edilir. 15 Ağustos 1771’de doğdu. Çocuk felci geçirdi ve sağ bacağının hareketliliğini kaybetti. Scott, sağlığı için yararlı olacağı düşünülerek İskoç Sınırlarındaki dedesiyle birlikte yaşamaya gönderildi. Burada Scott, ilk yayınladığı eserlere ilham verecek olan folkloru ve şiiri ilk kez duydu. Çocukluğundaki artan edebiyat sevgisine rağmen Scott, Edinburgh Üniversitesi’nde hukuk fakültesine kaydoldu ve bir avukat olarak eğitim gördü ve mezun olduktan sonra bir avukat olan babasının ofisinde çalıştı.
Hevesli bir Kraliyetçi ve bir Tory (Muhafazakar) olan Walter Scott, İskoçya ve İngiltere arasındaki birliği şiddetle destekledi ancak barışı ve istikrarı korumak için ayrı ulusal kimliklerin önemini vurguladı. Özellikle Kral IV. George ve İngiliz asilleri ile ilişkisini sıkı tuttu. 1820 yılında Scott, Kral IV. George’u İskoçya’ya davet etti. Kralı geleneksel İskoç misafirperverliğiyle son derece iyi ağırladı ve Krala sürekli o sıra yasadışı olan viski ikram etti. Yaşadıklarından ve ilk kez içtiği bu içkiden çok etkilenen Kral Londra’ya döner dönmez vergi kanunun yeniden ele alınmasını emretti. Çünkü İngiliz cin üreticilerinin baskısıyla viskinin vergisi üç katı fazlaydı ve Kralın emriyle makul seviyeye çekildi. Ek olarak, 1820’de, “Sir Walter Scott Abbotsford, Baronet” (Sir ve Baron ünvanı alır) olarak adlandırılma hakkını aldı. Bugün tüm dünyada böyle yaygın biçimde viski içilebiliyorsa nedeni Sir Walter Scott’tır.
Kendisi için Edinburg’ta 60 m’den daha yüksek bir anıt yapılmıştır. Franz Schubert’in Ave Maria’sinin (Ellens Dritter Gesang) sözleri aslında Sir Walter Scott’in Lady of The Lake şiirinden alınıp Almanca’ya çevrilmiştir. Donizetti’nin Lucia di Lammermoor operasının librettosu da Scott’ın The Bride of Lammermoor adlı romanı esas alınarak yazılmıştır. Vincenzo Bellini’nin İ Puritani operasının kökeni de Scott’un romanı Old Mortality’dir.

Zarafet, Nezaket, Özveri, Çalışkanlık, Melankoli, Hüzün, Aşk, Tutku, Rekabet, Yoksulluk, Olanaksızlıklar ve Sadelik… 

Hepsini tek bir ruh, tek bir koku ve tek bir tat’a sığdırmaya çalışın hayalinizde.

İşte o uğraş Japon azmi ve çalışkanlığıyla bile 1920’den günümüze kadar yüz yıllık bir zaman ve yüzlerce ömür alıyor. Ama tüm emeklerin karşılığını, küçük bir aşk hikayesinin meyvesini, biz bugün tek bir yudumla alabiliyorsak; bunu önce Masataka Taketsuru’ya sonra sevgili aşkı Jessie Roberta Cowan’a ve tabiki de, genç Masataka’yı Glasgow Üniversitesi’ne kimya okumaya gönderen eski patronu vizyoner Kibei Abe’ye borçluyuz. Masataka; İskoçya’dan viski “Know-How”ını ve aşık olduğu kadını Osaka’ya getirip, sonrasında ise “Torii Shōten (1899)”, “Kotobukiya Company (1921)”, “Yamazaki Distillery (1923)” ve son olarak “Santorī Hōrudingusu Kabushiki-Gaisha (1924)” yani güncel adıyla “Suntory Beverage&Food” şirketlerinin babası olur.

Ancak ne yaparsa yapsın Japon maltları ruhsuz olmaktaydı… Bizim bile hala anlamakta zorluk çektiğimiz bir konuyu o zaman farkeder ve “Amerikan Beyaz meşesi ile İspanyol meşesi şarap fıçıları”nı kullanmaması gerektiğini anlar.

İşte o anda; bunlar yerine “Mavi Japon Meşesi” sahneye çıkar…

Atatürk ve Viski

Britanya Kralı Edward’ı Türkiye’de ağırladığı günlerde ona viski ikram edince, Kral “Sanırım Türkiye’de daha ziyade rakı içiliyor. Benim için alışkanlığınızı bozmasaydınız. Ben de rakı içerdim” der. Atatürk de, “Doğrudur, bizde daha çok rakı içilir. Fakat ben ve huzurunuzda bulunan yakın arkadaşım Ali Fuat Paşa, daha okul sıralarında iken muhtelif vesilelerle viski içmiş ve zamanla da buna alışmıştık” diye cevaplar. Kral da döner dönmez Atatürk ve Ali Fuat Cebesoy’a, özel kavından birer kasa viski gönderir. Işıklar içinde ol… #Atatürk

Viski İsyanı

Yeni bağımsız olan Amerika’da, savaş genç hükümete bir yığın borç yükledi. Halkın içkiye düşkünlüğü, hazine sekreteri  Alexandre Hamilton’a para kazanmak için iyi bir fikir verdi. Başkan George Washington’ı kongreden viski yasasını geçirmeye ikna etti (1791). Bu Amerika’nın ilk federal vergisiydi: Peşin ve %25 oranında ödenmesine karar verilmişti. İçki üreticileri bu durumdan pek memnun olmadılar. Batı Pennsylvanialı çiftçiler için bu durum ağır mali yük getirdi. Tom Tinker’in önderliğini yaptığı isyancılar viski vergisi ödeyenleri öldürdü ve bazı vergi toplayıcılarını katranla tüye bulamanın yanı sıra, bir kaç çirkin eylem de yaptılar. İşler o kadar kötüye gidiyordu ki Washington, üniformasını tekrar giydi ve viski isyanını bastırmak için 13 bin kişilik ordusunun bizzat başına geçti (1794). Bu Amerika tarihinde koltuğunda oturan bir başkanın, Amerika vatandaşlarına karşı askerlere liderlik ettiği tek olaydır. Vatan haini ilan edilen isyancılar genel afla affedilmiş ve viski yasası Thomas Jefferson tarafından yürürlükten kaldırılmıştır.

18 Yaşından
Büyük müsününüz?